| External DimensionS: | 2030 x 1070 mm |
|---|---|
| Mattress Platform: | 1900 x 900 mm |
| Height: | 500 mm |
| Backrest max. angle : | 70° |
| Footrest max. angle : | 40° |
| Trendelenburg : | + 12 ° |
| Height of side rails : | 285 mm |
| Height of head-foot boards : | 425 mm |
| Under-bed clearance : | 160 mm |
| Castors diameter : | 125 mm |
| Safe working load : | 150 kg |
| Max.Loading capacity : | 300 kg |