| External Dimensions: | 1990 x 1000 mm |
|---|---|
| Mattress Platform: | 1900 x 900 mm |
| Height: | 445 mm |
| Backrest max. Angle: | 70° |
| Footrest max. Angle: | 40° |
| Height of side rails: | 430 mm |
| Height of head – foot boards: | başucu:460 mm ayakucu: 330 mm |
| Under – bed clearance: | 225 mm |
| Castors diameter: | 100 mm |
| Safe working load: | 120 kg |
| Max. Loading capacity: | 200 kg |