| External Dimensions: | 675 x 1760 mm |
|---|---|
| Mattress Platform: | 550 x 1760 mm |
| Height Adjustment: | 770 - 870 mm |
| Backrest max. angle: | 65° |
| Trendelenburg: | + 20 ° |
| Under-bed clearance: | 190 mm |
| Castors diameter: | 125 mm |
| Safe working load: | 120 kg |
| Max.Loading capacity: | 240 kg |