| External Dimensions: | 2030 x 1070 mm |
|---|---|
| Mattress Platform : | 1900 x 900 mm |
| Height: | 400 mm |
| Backrest max. angle : | 70° |
| Footrest max. angle: | 40° |
| Auto-regression (Backrest) : | 75 mm |
| Height of side rails : | 370 mm |
| Height of head-foot boards : | 425 mm |
| Under-bed clearance: | 175 mm |
| Castors diameter: | 125 mm |
| Safe working load : | 150 kg |
| Max.Loading capacity : | 300 kg |