| External Dimensions : | 2030 x 1070 mm |
|---|---|
| Mattress Platform : | 1900 x 900 mm |
| Height: | 400 mm |
| Backrest max. angle : | 70° |
| Footrest max. angle : | 40° |
| Height of side rails : | 285 mm |
| Height of head-foot boards : | 425mm |
| Under-bed clearance : | 175 mm |
| Castors diameter : | 125 mm |
| Safe working load : | 150 kg |
| Max.Loading capacity : | 300 kg |
• Weight scale system.
• Bed length extension.
• Orthopedics traction frame.
• Lifting Pole.
• Central lock castors.