| External Dimensions: | 1075 x 2025 mm |
|---|---|
| Mattress Platform : | 1900 x 900 mm |
| Height: | 415 mm |
| Backrest max. angle : | 70° |
| Height of side rails : | 285 mm |
| Height of head-foot boards : | 435 mm |
| Under-bed clearance : | 135 mm |
| Castors diameter : | 100 mm |
| Safe working load : | 120 kg |
| Max.Loading capacity : | 250 kg |