| External Dimensions: | 1990 x 1000 mm |
|---|---|
| Mattress Platform: | 1900 x 900 mm |
| Height: | 445 mm |
| Backrest max. angle : | 70° |
| Footrest max. angle : | 40° |
| Height of side rails : | 430 mm |
| Height of head-foot boards : | başucu:460 mm ayakucu: 330 mm |
| Under - bed clearance : | 225 mm |
| Castors diameter: | 100 mm |
| Safe working load : | 120 kg |
| Max.Loading capacity: | 200 kg |