• Metal frame.
• Wooden mattress platform.
• Backrest adjustment. (manuel)
• X-Ray cassette holder.
• Height adjustment. (hydraulic)
• Trendelenburg. (gas piston)
• Aluminium side rails.
• Vinyl-covered mattress foam.
• IV pole.
• Castors two with break.
• Electrostatic powder coated frame. (RAL 7035)
| External dimentions: | 680 x 2010 mm |
|---|---|
| Height Adjustment : | 620-930 mm |
| Mattress platform : | 600 x 1850 mm |
| Trendelenburg : | 20 ° |
| Height of side rails : | 230 mm |
| Under-bed clearance : | 180 mm |
| Castors diameter : | 150 mm |
| Safe working load : | 120 kg |
| Max.Loading capacity: | 250 kg |