| External Dimensions: | 2030 x 1070 mm |
|---|---|
| Mattress Platform : | 1900 x 900 mm |
| Height Adjustment : | 550 - 900 mm |
| Backrest max. angle: | 75° |
| Footrest max. angle : | 45° |
| Trendelenburg / Rev.trendelenburg: | + 17 ° / - 17 ° |
| Lateral tilt: | + 12 ° / - 12 ° |
| Auto-regression (Backrest– knee: | 75-50 mm |
| Height of side rails : | 380 mm |
| Height of head-foot boards : | 435 mm |
| Under bed clearence : | 235 mm |
| Castors diameter : | 150 mm |
| Safe working load : | 150 kg |
| Max.Loading capacity: | 300 kg |