| External Dimensions: | 2010 x 1070 mm |
|---|---|
| Mattress Platform: | 1900 x 900 mm |
| Height Adjustment: | 700 - 1010 mm |
| Backrest max. angle: | 70° |
| Footrest max. angle: | - 40° |
| Trendelenburg / Rev.trendelenburg: | + 12 ° / - 12 ° |
| Auto-regression (Backrest): | 75 mm |
| Height of side rails: | 275 mm |
| Height of head-foot boards: | 355 mm |
| Under-bed clearance : | 185 mm |
| Castors diameter: | 150 mm |
| Safe working load: | 150 kg |
| Max.Loading capacity: | 300 kg |