| External Dimensions : | 2030 x 1070 mm |
|---|---|
| Mattress Platform : | 1900 x 900 mm |
| Height Adjustment : | 440 - 750 mm |
| Backrest max. angle : | 70° |
| Footrest max. angle : | 40° |
| Trendelenburg / Rev.trendelenburg: | + 12° / - 12° |
| Auto-regression (Backrest– knee): | 75 - 50 mm |
| Height of side rails : | 370 mm |
| Height of head-foot boards : | 425 mm |
| Under-bed clearance : | 160 mm |
| Castors diameter : | 125 mm |
| Safe working load : | 150 kg |
| Max.Loading capacity: | 300 kg |