| External Dimensions: | 2065 x 1000 mm |
|---|---|
| Mattress Platform : | 1900 x 900 mm |
| Height: | 390 mm |
| Backrest max. angle : | 70° |
| Height of side rails : | 430 mm |
| Height of head-foot boards : | 365 mm |
| Under - bed clearance: | 345 mm |
| Castors diameter : | 100 mm |
| Safe working load : | 100 kg |
| Max.Loading capacity: | 180 kg |