| External Dimensions: | 1600 x 790 mm |
|---|---|
| Mattress Platform: | 1500 x 710 mm |
| Height: | 570 mm |
| Backrest max. angle: | 70° |
| Footrest max. angle : | 35° |
| Trendelenburg: | 12° |
| Hide of side rails: | 280 mm |
| Height of head-foot boards: | 345 mm |
| Under-bed clearance: | 160 mm |
| Castors diameter: | 125 mm |
| Safe working load: | 120 kg |
| Max. loading capacity: | 250 kg |