• Metal frame.
• Wooden mattress platform.
• Backrest adjustment. (manual)
• Trendelenburg. (gas piston)
• Aluminium side rails.
• Vinyl-covered mattress foam.
• IV pole.
• Castors two with break.
• Electrostatic powder coated frame. (RAL 7035)
| External dimensions : | 680 x 2030 mm |
|---|---|
| Height adjustment : | 850 mm |
| Mattress platform : | 600 x 1850 mm |
| Trendelenburg : | 20 ° |
| Height of side rails : | 280 mm |
| Under-bed clearance : | 250 mm |
| Castors diameter : | 150 mm |
| Safe working load : | 120 kg |
| Max.Loading capacity: | 250 kg |
• Safety belt.